Ať už máte doma pár zelených přátel nebo vám naopak byl schopen umřít i kaktus, nevadí. Tento článek pomůže především začátečníkům, kteří do tajů pokojovek teprve přichází. Ale nebojte se. Pokojovky nejsou žádná věda, a pokud začnete s těmi méně náročnými, už za chvilku vám budou dělat radost. Pojďte si s námi přečíst, co vše potřebujete vědět pro spokojený růst vašich květin.
Dělení pokojových květin
Podmínky pro správný růst a zdraví rostliny se liší podle druhu. Abyste rostlině dopřáli to co potřebuje, je nutné vědět, jaké jsou její přirozené podmínky z místa, kde se přirozeně vyskytuje a tyto podmínky poté u vás doma nasimulovali. Pro snazší kategorizaci se pokojové rostliny dělí na několik druhů podle podmínek, které mají rády.
Dělení podle tepla a vlhka
Teplomilné rostliny – např. bromélie, fíkusy, africké fialky, peperonie, banánovníky, krotony, šeflery, orchideje,
Chladnomilné rostliny – např. bramboříky, vavíny, azalky, oleandry, primulky, fuchsie, kořenokvětky.
Suchomilné rostliny – např. sukulenty, kaktusy, tenury, noliny, juky. Rostlinu zalévejte až když vám dá jasně najevo, že má žízeň (scvrknutí listů apod.). Kaktusy a sukulenty se od listopadu do března se vůbec zalévají.
Vlhkomilné rostliny – např. kapradiny, maranty, kalathey, asparagusy, begonie, vranečky, voděnky, šáchory, filodendrony, kaly, pogonaterum, synogium, láčkovky, monstery. Zemina by neměla nikdy úplně vyschnout a měli byste ji udržovat stále vlhkou. Vlhkomilné rostliny mají logicky rády vlhko a pokud máte spíš suchá byt, je dobré ji sem tam pošplíchat vodou z rozprašovače. Dalším způsobem jak rostlině zajistit vlhkost je postavit ji na misku s mokrými oblázky.
Nenáročné květiny – zamiokulkas, fíkus benjamín, aloe vera, lopatkovec, můrovec, molice, tlustice, juka, tchýnin jazyk, kalatea, dracena a další.
Dělení podle světla
Každá květina potřebuje světlo, protože bez nějak nebude růst a kvést. Jak poznáte, že má rostlina málo světla? Poznáte to podle malých nových listů, náklonem rostliny směrem ke slunci, či blednutím listů.
Mezi květiny, které mají radši spíše více světla patří např. aloe vera, fíkusy, monstery, tchýniny jazyky a další. Mezi rostliny které zvládnou i stinnější prostory patří např.: zamiokulkas, filodendrony, kořenokvětka, dračinec, šplhavnice, řasokoule nebo horská palma. Rostliny, které můžete dát na přímé světlo patří např.: zelenec, yuka, pepřinec, sukulenty, sloní noha.
Nároky na zalévání pokojových květin a jak je zalévat najdete v článku, který jsme napsali zde.