Začíná jaro a kolem nás se to začíná všechno zelenat. Pokud jste až doteď navlastili jinou květinu než umělo, budiž to pro vás je signálem pro zabřednutí do tajů pěstitelství a péče o květiny. Tento článek je především pro lidi bydlící v bytech, protože pokud bydlíte v rodinném domě, předpokládáme, že jste se o květiny či jinou zeleň alespoň minimálně starat museli. Pojďte si s námi přečíst, co všechno potřebujete vědět o pěstitelství a jaké pokojové květiny doporučujeme do začátku.
Každá květina je jinak žíznivá. Logicky květiny, které jsou ve stínu, pijí méně než květiny na sluníčku. Množství zálivky se bude lišit také v období vegetace (jaro-léto) a v období vegetačního klidu (podzim zima). Konkrétní požadavky na zalévání se liší od druhu květiny. V tomto článku se pokusíme vysvětlit potřeby zalévání co nejobecněji, přičemž však nezapomeneme na některé výjimky.
Jak často zalévat květiny a kolik vody potřebují?
Rostliny si moc nepotrpí na časté zalévání s menším množstvím vody. Rostliny mají mnohem raději méně pravidelnou, ale za to pořádnou zálivku, která se dostane do celého květináče až ke kořenům. A jak poznat, že květina potřebuje vodu? Můžete praktikovat test prstem nebo špejlí. Jednoduše zkuste, jak suchý je substrát. Pokud je úplně suchý, můžete květinu zalít. Pokud je ještě trochu vlhký, je dobré pár dní počkat. Rostlina téměř zpravidla lépe zvládne sucho než naopak mokro.
Speciálním druhem jsou kaktusy, které v sobě dokážou uchovat mnoho vody. V období vegetace (březen-říjen) byste měli kaktusy zalévat klidně každých 14x dní buď do půdy nebo do podmisky. V obou případech nechte vodu rostlinu nasát až do dalšího dne a přebytečnou vodu vylijte. V období vegetačního klidu (listopad až březen) byste kaktusy neměli zalévat vůbec.
Kudy květinu zalévat?
Některé odrůdy mají raději zalévání do misky, některým nevadí zalévání do půdy. Většině květin by však nemělo vadit zalévání do půdy, ovšem pozor na listy a květy. Hodně rostlin nemá vodu na listech rádo, protože hrozí vznik plísně. Některé rostliny mají naopak vodu a vlhkost rády, proto je můžete několikrát týdně i rosit.
Do misky zaléváte květiny, které mají tendenci uhnívat od středu, a proto je lepší je zalévat do misky. To znamená, že je dobré je postavit do misky s vodou, nechat vodu nasát (cca půl hodiny) a vody z misky opět vylít. Zalévání do misky mají rády květiny s dužnatými stonky (africká fialka, brambořík, pepřinec a další).
Kdy je rostlina zalitá?
Jak už jsme zmiňovali na začátku, dopřávejte květinám vydatnou zálivku v delších intervalech. Rostlinu zalévejte rovnoměrně tak, aby se voda dostala až dolů ke kořenům. Rostlina je zalitá ve chvíli, kdy přebytečná voda odtéká do misky či z květináče ven.
Pozor: Z tohoto důvodu rostliny vždy pěstujte v květináčích s děrovaným dnem. Pokud přebytečná voda nebude mít kam odtékat, hrozí, že zespoda začnou uhnívat kořeny.