Každý člověk potřebuje místo, kde si dokáže pořádně odpočinout, vyspí se vzbudí se ráno plná energie. Když je člověk mladý vyspí se i ve vaně a nemá pocit, že by jej to nějak omezilo. Většinou však zhruba v 25 letech přijde zlom, ve kterých si uvědomíme, že bez kvalitního spánku to nepůjde. Pokud jste zrovna vy tento případ, čtěte dál. V tomto článku si vysvětlíme, jaké jsou zásady dobré ložnice, ve které si opravdu odpočinete a budete se do ní večer těšit.
Výběr postele a matrace
Postel je středobodem vesmíru zvaného Ložnice. Měla by být srdcem místnosti a při výběru byste měli být velice rozvážní a přemýšlet nad tím, co skutečně potřebujete. Postel vybírejte dostatečně velkou, klasické manželské lůžko je většinou velikosti 180×200 cm a jednolůžko 90×200 cm. Proto volte i správně velkou matraci. Do manželské postele o rozměru 180×200 můžete dát pouze jednu velkou matraci 180×200, ale většinou každý preferuje jinou tvrdost matrace, takže vybírejte z velikostí matrace 90×200 a tuhosti podle potřeb jedince.
Velmi důležité je také umístění postele. Doporučujeme umístit postel čelem ke zdi, přičemž z obou dvou stran bude dostatek místa pro pohyb. Ideálně byste měli ze všech třech stran zpřístupnit cca 90 cm, abyste se kolem postele mohli pohodlně pohybovat i s přimhouřenýma očima po ránu. Z obou dvou stran ideálně umístěte noční stolky, do kterých schováte “nezbytné zbytečnosti” a postavte na ně lampičky. Nezapomeňte, že se ještě důležitější než samotná postel je matrace, na které spíte. Doporučujeme při výběru matrace nic nezanedbat a navštívit specializovanou prodejnu.
Výběr osvětlení do ložnice
Osvětlení v ložnici je zásadní. Schopnost kvalitního spánku přímo úměrně souvisí s tvorbou spacího hormonu melatonin a s nastavením lidského biorytmu. Naše tělo by mělo být od pradávna zvyklé, že s tmou přichází čas spánku. Náš biorytmus se tomu automaticky přizpůsobuje a spouští produktu hormonu melatonin, který náš víceméně uspí a vy kvalitně prospíte celou noc. Pokud tento proces ve vašem těle funguje správně, probouzíte se ráno odpočatí a ne, jako kdybyste zrovna uběhli maraton.
Toto neurovědní okénko je zásadní k tomu, abyste pochopili, jak zásadní je volba správného osvětlení. Ideální jsou tlumená, teplá světla, která nejsou příliš výrazná. Stejně tak doporučujeme spíše menší světla, jako jsou lampičky nebo i svíčky. Tmy dosáhnete také volbou kvalitních, nepropustných závěsů či instalací žaluzií.
Nábytek do ložnice
S nábytkem to v ložnici nepřehánějte. Prostor by měl být co nejvíce vzdušný a na první pohled by v něm nemělo být mnoho překážet. Za nás tedy ideální sestavení tvoří:
- postel,
- dva noční stolky,
- šatní skříň,
- komoda na menší kousky oblečení či další textil.
Stejně tak to příliš nepřehánějte s dekoracemi a pod. Po většinu času se na to stejně jen lepí prach a v konečném důsledku to nemá moc velký vliv. V ložnici se opravdu snažte držet minimalismus. Například taková hygge ložnice je spíše oxymoron.
Jak pracovat s barvami
Barvy do velké míry souvisí s osvětlením. Odpověď na otázku “jaké barvy jsou vhodné do ložnice” naleznete opět v neurovědním okénku.
Rozhodně se vyhněte výrazným a křiklavým barvám. Volte neutrální barvy, které oku nebudou vadit, ale nebojte se jít i do tmavých odstínů. I jedna stěna tmavého odstínu pomůže vytvořit intimní, útulnou atmosféru, která je v ložnici žádána. Vhodné odstíny barev jsou ty, které najdete v přírodě, tedy modrá, šedá zelená apod, každopádně vždy volte tlumenější odstíny.