Luk a šíp ー nejznámnější zbraň světa. Taková, která tu s námi je několik tisíc let a za tu dobu prošla velkým progresem. Pokud vás někdy zajímalo více informací o téhle užitečné zbrani, je tento článek právě pro vás. Připomene mi si trochu historie a zároveň uvedeme, v jaké fázi je luk v současné době.
Historie luku
Dohady o tom, kdy lidstvo luk a šípy objevilo, se liší. Některé prameny tvrdí, že luk používali již lidé v pravěku, a tedy že se jedná o zbraň starou cca 50 000 let. Některé zdroje zase uvádí stáří luku na cca 20 000 let, přičemž se v této variantě předpokládá, že jej vynalezli První Američané asi 1 000 let př.n.l. Tak či tak je luk a šípy nedílnou součástí historie lidstva a bez něj bychom dnes nebyli tam, kde jsme teď. Některé prameny udávají vynálezu luku stejnou důležitost hned za ohněm a řečí.
Druhy luků
Po desítkách tisíců let se podoba luku změnila a stejně tak i účely, ke kterým jsou luky dnes využívané. Uvedeme si základní typy luků, které dnešní lidstvo používá.
Klasické luky
Klasické luky jsou nejobyčejnější variantou této zbraně. Mívají klasické dřevěné nebo kovové madlo a ku střelbě neslouží zaměřovač. Dříve se tyto luky využívali k lovu, dneska je můžeme použít v disciplíně nazvané Instinktivní lukostřelba. Bez zaměřovače je střelba velmi těžká a složitá. Luky mohou mít podobu jednodílného, loveckého luku nebo skládacího luku.
Sportovní luky
Sportovní luky se liší materiálem i cenou. Může se jednat o luky s kovovým či kompozitovým středem a rameny, přičemž každý jeden parametr se odráží na přesnosti střelby a ceně. Dražší sportovní luky využívají lehké a kvalitní materiály jako je karbon a jiné odlehčené kovy. Mimo to jsou vybaveny stabilizátorem, zaměřovačem, boční opěrkou či základkou šípu.
Kladkové luky
Kladkové luky se využívají jak k lovení, tak i při sportování. Díky kombinaci kladek a pružných ramen, dochází při natahování luku k obrovské rychlosti, která může dosahovat až 300 stop za sekundu.
Z čeho se vyrábí šíp?
A k čemu by byl luk bez šípů? K ničemu. Proto je vhodné v tomto článku uvést také něco málo o šípech. Jak už jste možná pochopili, přesnost výstřelu je velmi závislá na volbě materiálu a druhu luku. Stejně tak důležité je také důležitá volba správného šípu.
Šíp se skládá ze třech částí – ratiště, hrotu a hlaviště. Historicky byly šípy vyráběny především ze dřeva, bambusus, kostí nebo klů. Hroty se vyráběly z kostí, zubů, nad ohněm vytvrzeného dřeva nebo kamene. Později už se hroty začaly vyrábět z bronzu, železa a oceli. A jak to vypadá dnes? Dnes převládají nejrůznější slitiny jako je nerezová ocel, dural nebo titan. Mimo to bývají šipy obdařené peříčky, které podstatně zvyšují rotaci u šípu. Počet ptačích peříček často něco indikoval (jednotlivé kmeny, nouzové šípy, dětské šípy apod.)